Jakmile se rozhodnete pro výstavbu nějaké stavební konstrukce, budete po vytvoření projektu začínat u základů. Žádná zeď, žádný dům, žádná kůlna či zahradní domek nemohou stát jen tak na hliněné či travnaté ploše, při prvním větrném poryvu nebo náletu dešťových, případně sněhových srážek by se stavba zřítila.
Základy jsou zkrátka „základ“ a k tomu, aby byly dostatečně pevné a stabilní, musí být patřičně hluboké. Někdo je musí vyhloubit.
Kde se uplatní výkopové práce
Výstavba oplocení – pokud chcete, aby plot kolem pozemku, anebo zídka odolávaly povětrnostním vlivům desítky let, nesmíte základy podcenit. Začíná se u výkopových prací v Praze a zde se rozhodujete, zda si s tím poradíte sami, anebo to přenecháte profesionálům. Vykopat jámu pro dva sloupky zahradní houpačky pravděpodobně zvládne každý, kdo je alespoň trochu fyzicky zdatný a zdravý, ale u oplocení o celkové délce desítek až stovek metrů počítejte s rozdělávkou na dny až týdny.
Zahradní altán – když vás vaše ratolesti přesvědčí, abyste zainventovali do zahradního domečku nebo altánku, opět začínáte projektem, který se opírá o základovou desku. A kdo vykope tak rozsáhlou a hlubokou jámu, když je tam kompaktní a nepropustný jíl, kameny či jinak problematický terén?
Garáž či garážové stání – základy pro garážová stání či přímo garáže se nesmí ošidit, jinak vám hrozí sesuvy či zřícení zdiva a obrovské materiální škody nebo i nebezpečí vážného úrazu. Výkopové práce se u těchto staveb provádí pomocí mechanizace, ale v některých případech je nutné povolat lidskou sílu.
Bazény a vířivky – uvažujete-li o vybudování bazénu nebo o instalaci vířivé vany v exteriéru, bude to vyžadovat pečlivou přípravu podloží, a to mnohdy i u nadzemních nádrží. Opět se tu uplatní ruční výkopové práce a zhutnění terénu, což jsou činnosti, které zadáte specializované firmě.