Pro někoho jde o zaměstnání a pro někoho se jedná o koníček. Ornitologie. Exoticky znějící slovo, ale Ti, kdo mají školní docházku již za sebou, budou asi tušit, o jaký obor se jedná. Je to věda zabývající se životem a studiem ptáků.
Jaké je vybavení ornitologa?
· Dalekohled
Je to štěstí, pokud se Vám podaří přiblížit k nějakému druhu na pár metrů, či dokonce centimetrů. Ve volné přírodě jsou ale většinou ptáci plaší, pokud tedy nemluvíme o holubech. Proto je často musíte pozorovat z dálky, případně obhlížet stromy, skály a krajinu, abyste objevili jejich hnízda. Bez dalekohledu ani nevyrážejte.
· Atlas ptáků
Jste-li začátečník, bude Vám dobrým průvodcem a pomůže v orientaci mezi jednotlivými druhy. I profesionál v něm ještě občas zalistuje, aby se ujistil, zda dobře vidí. Dnes ho samozřejmě již nahrazují různé aplikace v telefonu.
· Holínky
Ptáci se často stahují k rybníkům a potokům. Proto počítejte s tím, že se občas zaboříte do nějaké té bažiny.
· Nenápadné oblečení
Abyste je příliš brzy nevyplašili a viděli, ne byli viděni, je dobré mít oblečení přírodních barev nebo rovnou maskáčové. Hodí se i kapuce. A zároveň něco nepromokavého, za ptáky se vyráží za každého počasí.
· Fotoaparát
Můžete použít i telefon, ale na focení z větší dálky budete potřebovat pořádný objektiv a nejlépe i stojan. Na výbavě nešetřete. Právě kvalitní fotky jsou většinou důvodem, proč se na výpravy vydáváte.
· Diktafon
Či jiný přístroj pro záznam zvuku. Jednak si tam můžete nahrávat své poznámky a poznatky a pak také pořizovat zvukové záznamy ptačí komunikace.
Ať žijete na vesnici, na samotě nebo ve městě, tomuto koníčku se můžete věnovat všude. Smutnou pravdou je, že ptactva ubývá, protože díky chemickým postřikům a zásahům do přírody mizí hmyz a ptáci se nemají čím živit. Až si u Vás pod střechou budou stavět hnízdo, nevyhánějte je.