Líbí se vám francouzská Provence? Je to velmi malebná oblast na jihu Francie, navazující na Francouzskou riviéru, kde se potulovali četníci z oblíbených komedií z šedesátých až osmdesátých let minulého století, za doprovodu strážmistra Cruchota a rotmistra Gerbera. Provence je typická některými svými znaky, například rozsáhlými plantážemi levandule, slunečnic a vinné révy, a kvetoucími třešněmi, maceškami či vlčími máky.
Provence je také charakteristická velmi svérázným nábytkem zeleno modré barvy, a ten se nejčastěji vyskytuje v podobě kuchyňských linek. Tamní tradice výroby nábytku je stará mnoho desítek let a původní kuchyňské vybavení bylo samozřejmě v primitivní podobě mycích stolů, kredenců, skříněk, kamen na dřevo a jednoduchých kuchyňských stolů a židlí, ovšem dnes si můžete pořídit provensálskou rustikální kuchyni v moderním pojetí, i když v původním typickém modro zeleném, případně čistě bílém či krémovém designu.
Kuchyně Provence se mohou stát nádherným svatebním darem, pokud novomanžele oslovuje rustikální vzhled, a zvláště pak příroda a romantika krajiny jihu Francie, mohou si také spolu s kuchyní vyzdobit i ložnici a obývací pokoj ve stejném stylu, což se hodí zejména pro venkovská nebo rekreační sídla.
Nezapomínejte na vhodnou podlahu, svítidla a malbu stěn
Rustikální styl napodobuje venkov, a tomu by také měla odpovídat jak malba stěn a stropu, tak i podlaha a všechna svítidla. Neměli byste k sobě ladit moderní pojetí s tím, co odráží život před staletími, vypadalo by to dosti podivně. Dejte přednost podlaze dřevěné nebo alespoň imitaci dřeva, anebo kamenné dlažbě, a co se týče svítidel, ta by měla napodobovat porcelánová, keramická či skleněná stínidla z doby první poloviny dvacátého století. Malba stěn i stropu může být čistě bílá, ta je pro rustikální kuchyně v Praze 7 typická.